Resultat tidigare år

Ceskyspecialen

Årligt återkommande evenemang för Ceskyterrierägare.
Vi träffas och utbyter erfarenheter, har aktiviteter med våra hundar, gemensam middag, lotteri mm. Vi avslutar med en inofficiell utställning för våra medlemmar.
En uppskattad återkommande träff

Ceskyspecialen 26/8 2023 Ursand, Vänersborg domare Johan Sandström



BIS   SE UCH Chesski Fiona La Riva Dei Frati  vinnare av Peckas vandringspris
BIS-2 DK UCH, SE UCH Chesski Figaro Monte Del Frá 

På grund av ihållande regn har vi inga bilder på respektive vinnare i var klass
BIS 1 Valpklass
Sellandafjalls Zigunn - vinnare av Palmis vandringspris
BIS 1 Junior
Pepitahill’s Noza Noga
BIS 1 Unghund
SE JV-22 Chesski Kasper Kwv 
BIS 2 Unghund
Sellandafjalls Viktoria 

UPPFÖDARKLASS 
1:a HP   Kennel Chesski,   Ann-Catrin Hultstrand

BIS 1  Bis 2  Bis 1 unghund Bis 2 unghund Bis junior Bis Valp

HANAR
Unghundsklass
1:a  Exc+HP SE JV-22 Chesski Kasper Kwv - SE66794/2021, FÖDD 2021-10-24
E. Sellandafjalls Sighsten, U. SE UCH Chesski Fiona La Riva Dei Frati
Uppfödare & Ägare: Ann-Catrin Hultstrand
2:a Exc+HP  Mar Gammas Didrik - SE15693/2022, FÖDD 2022-02-02
E. CZ CH, NO UCH, SE UCH Nartoun Reca Cenek, U. FI UCH, SE UCH Ysabeau Vom Silberbach
Uppfödare: Margareta Gamma, Ägare: Carina Hill
Öppenklass
1:a Exc+HP Sellandafjalls Sesar – SE64732/2020, FÖDD 2020-10-18
E. SE JV-17, SE UCH, SE V-17 Sellandafjalls Harald, U. Sellandafjalls Esmeralda
Uppfödare & Ägare: Mia & Michael Svärd
Championklass
1:a Exc+HP DK UCH, SE UCH Chesski Figaro Monte Del Frá – SE33890/2018, FÖDD 2018-05-19
E. SE UCH, SE V-18 Off The Blue Hunter Boefke, U. NO UCH, NO V-18, NORD JV-15, NORD V-19, SE UCH, SE V-16 Chesski Bea Bolgheri Uppfödare: Ann-Catrin Hultstrand, Ägare: Viveca Sternsén
2:a Exc+HP SE UCH Chesski Jalmar JP Ice Sparkling – SE29015/2021, FÖDD 2021-04-06
E. DK UCH, SE UCH Chesski Figaro Monte Del Frá, U. SE UCH Chesski Disa Dofana
Uppfödare: Ann-Catrin Hultstrand, Ägare: Viveca Sternsén
3:e Exc+HP SE UCH Sellandafjalls Uraks – SE48986/2021, FÖDD 2021-06-02
E. SE UCH Sellandafjalls Ian, U. CZ CH, SE UCH, SE V-17, WW-21 Sellandafjalls Zigrid
Uppfödare: Mia & Michael Svärd, Ägare: Maria Eklund
4:e Exc+HP DK UCH, FI UCH, SE UCH Jesslys Ascot – SE11763/2019, FÖDD 2018-11-13
E. SE UCH Pepitahill’s Blixten, U. Sellandafjalls Elva Uppfödare: Jenny Joelsson & Roger Keller, Ägare: Ulf Eriksson


Resultat bästa hane:

1. DK UCH, SE UCH Chesski Figaro Monte Del Frá 
2. SE UCH Chesski Jalmar JP Ice Sparkling 
3.   SE JV-22 Chesski Kasper Kwv 
4.  Sellandafjalls Sesar

TIKAR
Valpklass 6 - 9 månader
1:a plac HP  Sellandafjalls Zigunn - SE15977/2023, FÖDD 2023-01-10
Uppfödare & Ägare: Mia & Michael Svärd

Juniorklass
1:a Exc+HP  Pepitahill’s Noza Noga – SE42674/2022, FÖDD 2022-06-24
E. Sellandafjalls Norek, U. NO JV-18, NORD JV-18, SE JV-18 Pepitahill’s Fina Flora
Uppfödare & Ägare: Carina Hill
Unghundsklass
1:a Exc+HP Sellandafjalls Viktoria – SE22110/2022, FÖDD 2022-02-11
E. Selandafjalls Loove, U. Norkinstein Zagadka
Uppfödare & Ägare: Mia & Michael Svärd
2:a Exc+HP SE JV-22 Cc’s Iced Tea – SE20902/2022, FÖDD 2022-02-12
E. RO CH, SE UCH, SE V-22 Cc’s Dry Martini, U. SE UCH Balzamina Hamentashen
Uppfödare: Cecilia Holmgren, Ägare: Karin Björk
3:e Exc+HP Selalon’s Kiss Me Kate – SE37239/2022, FÖDD 2022-05-17
E. Selandafjalls Malte, U. DK UCH, NO UCH, SE UCH Sellandafjalls Pella
Uppfödare: Sonia & Conny Ekström, Ägare: Martina Ekström
Öppenklass
1:a Exc +HP Cc’s Fifty Fifty – SE17490/2021, FÖDD 2021-01-14
E. RO CH, SE UCH, SE V-22 Cc’s Dry Martini, U. NORD JV-19, SE UCH, SE V-22 Cc’s Eggnog
Uppfödare: Cecilia Holmgren, Ägare: Marie Ekblom Larsson
2:a Exc+HP Sellandafjalls Saga - SE64734/2020, FÖDD 2020-10-18
E. SE JV-17, SE UCH, SE V-17 Sellandafjalls Harald, U. Sellandafjalls Esmeralda
Uppfödare & Ägare: Mia & Michael Svärd
Championklass
1:a Exc+HP SE UCH Chesski Fiona La Riva Dei Frati - SE33894/2018, FÖDD 2018-05-19
E. SE UCH, SE V-18 Off The Blue Hunter Boefke, U. NO UCH, NO V-18, NORD JV-15, NORD V-19, SE UCH, SE V-16 Chesski Bea Bolgheri Uppfödare & Ägare: Ann-Catrin Hultstrand
2:a Exc+HP DK UCH, NO UCH, SE UCH Sellandafjalls Pella - SE21271/2020, FÖDD 2020-01-22
E. Norkinstein Eremey, U. CZ CH, SE UCH, SE V-17, WW-21 Sellandafjalls Zigrid
Uppfödare: Mia & Michael Svärd, Ägare: Sonia Ekström
3:a Exc+HP NO UCH, DK UCH, SE UCH, FI UCH, NORDIC UCH Thundersnow Day Break - PKR.III-85709
FÖDD 2018-12-17, E. Farquad Day Break, U. Gayatri Day Break
Uppfödare: Mariola & Pola Dziemidowicz (Polen), Ägare: Anne-Lise Maaby (Norge)
4:a Exc+HP C.I.B., NORD UCH Sellandafjalls Belka - SE30889/2016, FÖDD 2016-04-03
E. C.I.B., NORD UCH, SE V-12 Algol Stella Sarensis, U. SE JV-12, SE UCH Sellandafjalls Pyret Uppfödare: Mia & Michael Svärd, Ägare: Anita Eklund

Resultat bästa tik:
1. SE UCH Chesski Fiona La Riva Dei Frati 
2. DK UCH, NO UCH, SE UCH Sellandafjalls Pella 
3. NO UCH, DK UCH, SE UCH, FI UCH, NORDIC UCH Thundersnow Day Break 
4. C.I.B., NORD UCH Sellandafjalls Belka 

Kom som du är:  Vinnare Sellandafjalls Mysak ägare Pia & Östen Alm

 Bildgalleri
Från Specialen Ursand, Vänersborg 2023

Bildgalleri

Från specialen 2022 Vilsta, Eskilstuna